Psychopomoc, psychwsparcie, psychorada, psychoforum, psychohigiena, psychobaza, psychoedukacja, psychosfera, zaburzenia psychiczne

Forum psychologiczne psychopomoc, dotyczące zaburzeń psychicznych, psychoterapii, psychologii, pomocy psychologicznej oraz zagadnień psychologicznych i higieny psychicznej.

#1 2010-04-15 12:02:27

s14

Administrator

Zarejestrowany: 2010-03-21
Posty: 70
Punktów :   

Psychologia i rynek 7

Zagłuszyć symptomy

Terapie takie jak CBT, które dostarczają produkt, mogą z pewnością pomóc niektórym. Istotne jest jednak, aby rozróżnić kwestię tego, czy terapia działa i tego, jak działa. Aby terapia mogła się rozpocząć, trzeba zmobilizować nieświadome systemy przekonań. Ludzkie przekonania są bardzo silne i żadna władza zewnętrzna nie jest w stanie powiedzieć nam, w co wierzyć, choć prześladowania grup religijnych pokazują, że nie jest to takie oczywiste.

Lord Layard zadziwił niedawno terapeutów opowiadając następującą historię: "Moje najważniejsze doświadczenie z ostatnich lat to wizyta prezesa placówki zdrowia psychicznego ( ) który powiedział, że CBT uratowało mu życie ( ) Opowiedział mi, że cierpi na w pełni rozwiniętą postać psychozy maniakalno-depresyjnej, ale nie musiał brać ani jednego wolnego dnia od 15 lat. Ma małą książeczkę, którą ze sobą nosi i gdy zaczyna mieć dziwne myśli otwiera książeczkę na odpowiedniej stronie, w zależności od rodzaju tych myśli czy stanu w jakim się znajduje i robi dokładnie to, co jest napisane na kartce. Możecie powiedzieć, że to mechaniczne. Dla mnie to jest genialne i niewiele różni się od tego co Jezus i inni wielcy uzdrowiciele robili dla ludzi".

Ta historia pewnie spodobałaby się Mao i też chciałby mieć taką książeczkę. I rzeczywiście, terapia kognitywna była bardzo rozpowszechniona w czasach rewolucji kulturalnej w Chinach, gdy uczono ludzi, że depresja to tylko niewłaściwa postawa. Oddzieleni od rodzin, bez możliwości kontaktu z bliskimi, poddawani okrutnym karom, w obliczu zaginięć i zabójstw dokonywanych na ich bliskich, miliony ludzi "nauczyły się" dewaluować swoje reakcje. O świecie należało myśleć w inny sposób, a radość i entuzjazm powinny zastąpić uczucie rozpaczy i zniechęcenia. Myślenie pozytywne powinno wyprzeć niepotrzebne postawy negatywne.

Zaprzeczanie temu, że ludzkie symptomy mają uzasadnienie może mieć niebezpieczne konsekwencje. Rezygnacja z pracy nad procesami psychologicznymi może skutkować pojawieniem się nowych symptomów i aktami przemocy. Podejmowane poprzez CBT próby ignorowania wpływu doświadczeń jednostki na jej życie i zastąpienia ich płytką analizą tego, co tu i teraz to ponury argument dla tych, którzy wierzą, że jeśli możemy wynieść jakąś naukę z historii XX wieku, to na pewno nie taką, że należy umniejszać znaczenie historii i ludzkich wspomnień.
za:wyborcza.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
golf iv tdi ile na rezerwie young freaks podniecają mnie dzieci przepis na niczki www.wawelberg.pun.pl